
Mindenkinek nagyon boldog karácsonyt kívánunk!!!!!!!!!!!


November második hetében is jöttek kedves látogatóink, Christof és Ashka, majd két nappal később Éva is megjött. Christófékat Valenciából ismeri a Bence, és ugyanarról a Christofról van szó, aki az esküvőnkön még egy másik lánnyal volt. Mivel ő igazából mindig másik lánnyal van, ezen nem is lepődtünk meg. Azon sem, hogy februárban újra találkozunk majd, hiszen egy hónapra jön kutatni az oxfordi egyetemre. Előtte pedig Rómába, Oslóba, majd utána Varsóba, Innsbruckba. Ezeken a helyeken szívesen látják, sőt, külön meghívták, kap ellátást, szállást, plusz fizetést, majd ezt egy év múlva megisméli, és utána kész lesz a Phd-je. Hát ő már csak ilyen. Most azonban pihenni jött, és szerintem jól is sikerült. Bence dolgozott nagyon sokat, de én voltam velük, és ők meg főztek finomat esténként. Aztán utolsó nap voltunk a Covent Gardenben pub-kajálni, és iszogatni, és végül a Shepherds Bush-i Walkaboutban kötöttünk ki, ahol igazi jó, 80-90-es évek zenéjére volt tánci. Nem maradtunk sokáig, de nagyon jól éreztük magunkat.
Másnap Évával vásárolgattunk, és nekem megint visszacseréltek mindent, még azt a ruhadarabot is, amit mér több mint egy hónappal azelőtt vettem. Ezt nagyon szeretem itt, hogy igazán vásárlóbarát minden. Még az Amazon is visszaírt a bencének, hogy a több mint fél éve vett DVD-t visszacserélik, mert eltört a közepe, és a Bence szerint gyári hibás.
Ági, rájöttem, hogy minél később írok valamiről, annál jobban rövidül a bejegyzés. Ráadásul még képeket sem találtam. Lehet, hogy nem csináltunk?
Hadd meséljek pár szót az egyik dologról, amivel mostanában foglalkozom. Még a Check the Gate-en megismerkedtem egy magyar lánnyal, aki itt tanul kint a London College of Communications egyetemen filmgyártást. Most végzős, és más végzős hallgatókkal vizsgafilmet készítenek; a rendező, Dolly Sen 38 éves, ez lesz, azt hiszem, a negyedik filmje. Egy kísérleti dokumentumfilmről van szó, amiben játékfilmes elemek is találhatók, és témája a pszichózis, melynek Dolly is elszenvedője volt néhány évvel ezelőtt. Mondjuk, ha jól értem, a pszichózis nem olyasmi, ami egyszerűen elmúlik. De lehet rajta segíteni, a tüneteit meg lehet szüntetni – és erről szól majd a film. Címe Trapped Birds, némi infót találtok itt: www.idomind.org.uk.
Jelenleg folyik az előkészítés, én a költségvetéssel, finanszírozással, helyszínekkel és a stáb koordinálásával foglalkozom. Időnként szervezek jó kis castingokat az LCC toronyépületének 12. emeletére, pazar kilátással. Jelentkezőket várunk „Démon II.” szerepére. Hívjuk kiemelt statisztának, szövege is van. Az itt nagyon sokat számít: egy szöveges szerepet rengetegen hajlandóak ingyen is vállalni a (fél)amatőr színészek, hiszen mindenki reménykedik a kiugrásban. Remélem, összejön nekik, mi ezen dolgozunk.
Apropó, az elmúlt hétvégén kiugrott hozzánk Bea és Robika, kedvenc meteorológusaink. Igyekeztünk sűrű kultúrprogramot összeállítani annál is inkább, hogy vasárnap volt Robi 28. születésnapja. Csütörtök este máris toltunk egy pazar vacsorát a Pavilionban, ami az egyik sarki pub. A főműsor pénteken indult, hiszen este musicalre mentünk a Soho szívébe, az Old Compton Streeten lévő Prince Edward színházba. Itt ismerhette meg az angol közönség anno Josephine Bakert, és itt mutatták be egykor az Evitát és a Mamma Mia!-t is.
A mi darabunk a Jersey Boys címet viseli, és Beáék választották a legnagyobb örömünkre. Pedig egy olyan együttesről szól, amelyről pár hete még nem tudtam semmit, a nevüket is alig: The Four Seasons. És később: Frankie Valli and the Four Seasons, ha ez így ismerősebb. Akinek még így is csak a pizza vagy egy szálloda jut eszébe, annak jelzem, hogy 5-10 számot egészen biztosan ismer tőlük, ennél jóval többet hallott, egyet pedig bárki el is tudna énekelni hajnalban a Dreher karaokejában. (Van még egyáltalán Dreher a Szigeten? Van még Sziget?)
A legjobb, amit olvastam róluk, hogy ’62-'63-ban, három egymást követő No. 1 hit után minden adott volt ahhoz, hogy ez így folytatódjék, teljesen meghódítsák Amerikát, majd a világot. De a következő héten a slágerlistát már nem ők vezették, hanem egy I Want to Hold Your Hand című szám, valami Beatlestől… Azért így is legendás csapat, olyan őrületes zenékkel, mint a Walk Like a Man, a Big Girls Don’t Cry, vagy a Bye, Bye, Baby, egy hihetetlen hangú olasz-amerikai énekessel, akinek köszönhető például a Grease főcímdala és az egyszerre fülbemászó, hátborzongató és iszonyúan dögös Can’t Take My Eyes Off You! Ennek egyébkén van egy, az eredetinél sokkal szebb szövege is, szerzője Kelen Dorka. És nagyon jó volt a darab is, humorral, drámával, sok ötlettel és zenével. Oh, What a Night!
Szombat délelőtt vendégeink szakmáztak, illetve Robikának rossz kedve volt, azazhogy Bea vásárolni akart, magyarán esett az eső. Így elmaradt a foci és a Portobello, de a csajok bejárták a Westfieldet, a fiúk pedig, csak ennyit mondok: Cadillacs and Dinosaurs. Végzetes dologra bukkantam a neten, de erről többet nem írhatok, mert van, akinek meglepetés. Mikor aztán elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy elinduljunk, kisüttettük a napot, és mentünk megünnepelni Róbertet. Róla tudni kell, hogy meglehetős Liverpool-szurker, ezért számára különösen izgalmas, hogy a Debrecen Európa országútjain száguldozik újabban. De valami okból sajnos úgy alakult, hogy még sincs jegye a BL-meccsre a Népstadionba.
Folyt. köv.........
A Fulhamről lesz szó, mert csütörtökön nagy pillanat volt: eddigi külföldi otthonaink összecsaptak.
Talán tudjátok, hogy mi Fulham-drukkerek vagyunk. Ennek oka, hogy Fulham & Hammersmith kerületben lakunk, utáljuk a Chelsea-t (de Artúrt szeretjük majd akkor is, ha kék lesz), és – egyelőre még – itt játszik Gera Zoltán, kicsapott kapitány. Aztán belejátszott még a véletlen is, hiszen Londonban lakik most Geszti Blanka és vőlegénye is, és eredetileg őket akarta tavasszal meccsre vinni Neville barátjuk, de nem értek rá, ezért mi mentünk, és a hangulat elvarázsolt bennünket. A stadion a Temze partján fekszik, egy helyes kis parkon át kell megközelíteni, és a közönség nem véletlenül nyerte meg a szezon legjobb közönsége díjat.
De töredelmesen be kell vallanunk, hogy volt még egy kevésbé szimpatikus indokunk is, ami miatt még jobban kiérdemeljük Balutól a már így is birtokolt szélkakas szurkoló címet (Hogy lehet egy vébén több csapatnak is drukkolni?! Talán majd, ha a magyarok is újra kint lesznek, akkor is hajrá spanyolok meg olaszok??): az elmúlt év volt a Fulham történetének legsikeresebb szezonja! Ez pedig, ugye meghozza a szurkolókedvet. Hetedik helyen végzett a csapat, amelyik pár éve még rendszeresen a kiesés ellen küzdött, 15 éve pedig a negyedosztályból is majdnem kiesett, miközben London legrégebbi profi csapata. A nagy feltámadásról – mely Lady Dianát is érinti, igaz, nem a szó szoros értelmében sajnos – talán majd egy későbbi postban mesélünk.
A Fulham, azaz a Whites (Fehérek) a hetedik helynek köszönhetően bejutott a világtörténelem első Európa Ligájába, némi selejtezés után pedig elért a csoportkörig, ahol ellenfelei a CSKA Sofia, az FC Basel és az AS Roma! Róma…, Tor Vergata, rejtélyes buszok, trenino a Terminiig, San Giovanni in Laterano, az Aventino, narancsliget, Piazza Navona, Via Giulia, Isola Tiberina, Trastevere és a sok santpietrini. De furcsa módon se Dorka, se én nem voltunk a Stadio Olimpicóban, se Róma-meccsen. (Dorka egyszer el akart menni, de akkor éppen büntetésben volt a csapat a vadállat szurkolók (pl. Mattia) miatt, és zárt kapuk mögött vagy vidéken kellett játszaniuk.)
Egyből éreztük, hogy ezt a pillanatot nem szabad kihagyni, és a jegyeladás első napjának reggelén megvettük a nagyon menő helyre szóló jegyeinket. Körülöttünk ültek mindenféle VIP emberek, akiknek volt passzuk a spéci lounge-okba. Dorkának nagyon tetszett az egyik olasz dzsigoló, aki szerinte
híres. Felismeri valaki? Közvetlenül a kispadok fölött ültünk, hallottuk, amint bekiabálnak az edzők. Mellesleg itt jön be a képbe Valencia is, mert a Roma jelenlegi edzője, Claudio Ranieri 2004-2005-ben éppen ott tette tönkre a csapatot. Hú, de rossz meccseket láttam ott, sebaj. Azért a Mestallától a Blasco Ibanezen kellemes séta esett a tengerpartig, kebabosok, Naranjos, a Túria kertjei, Torres de Serranos, jamón serrano, az Ayuntamiento a postával, Plaza de Toros és a szűk utcákon és mercadókon át le egészen a Ciudad de las Artes y Cicencias öbléhez…
A meccs drámai volt, nem írom le hosszan, mert aki akar, rákereshet a neten. Lényeg, hogy az első félidőben fölényben játszott a Fulham, és megérdemelten szerzett vezetést egy szöglet után Hangeland fejeséből. A védőnek külön respect, hogy lefejelte Donit, akiről a TV-ben nem látszik, hogy mekkora hatalmas egy állat. Kétségtelen, hogy a félidő végére, és a második félidőben feljött a Roma, egyre több helyzetük alakult ki – igaz, a Fulham sem volt veszélytelen. Az összeállításokból annyi érdekes, hogy Totti sajnos sérültvolt, Gera viszont végig játszott, de a legjobb, hogy életükben először tétmeccsen egymás ellen focizott, ráadásul ugyanazon az oldalon és egyaránt 17-es mezben Bjørn Helge Riise és John Arne Riise, akik testvérek.
a Fulhamből egy ember hiányzott, és akkor már inkább a beket hagyták egyedül. Kár volt. A srác nemes egyszerűséggel a labdát mellel átvette, majd kapásból bevágta a jobb felsőbe, az ott álló védő feje fölé. Ez volt első gólja a Romában, életében a harmadik.